Tinitus
Tinitus
Tinitus môžeme popísať ako zvonenie alebo iné zvuky v jednom alebo oboch ušiach. Tieto zvuky nie sú spôsobené vonkajším vplyvom.
Zvuk môže byť jemný alebo hlasný a môže byť nízky alebo vysoký. Môže prichádzať a odchádzať alebo byť neustále prítomný. Niekedy môže pohyb hlavy, krku alebo očí alebo dotyk určitých častí tela vyvolať príznaky tinnitu alebo dočasne zmeniť kvalitu vnímaného zvuku. Toto sa nazýva somatosenzorický tinitus.
Symptómy
Tinnitus sa najčastejšie popisuje ako zvonenie v ušiach, aj keď nie je prítomný žiadny vonkajší zvuk. Tinitus však môže spôsobiť aj iné typy fantómových zvukov vo vašich ušiach, vrátane bzučania, klikania, syčania, pískotu, či hukot.
Niektorí ľudia s tinnitom sú nezvyčajne citliví na zvuk. Tomu sa hovorí hyperakúzia. Niekomu s týmto stavom je nepríjemná aj normálna hladina hluku a musí podniknúť kroky na jeho tlmenie.
Keď tinitus trvá dlhšie ako 3 mesiace, považuje sa za chronický.
Čo spôsobuje Tinitus?
Najčastejšou príčinou vzniku je napr. starnutie, blokácia v uchu, lieky (viac ako 200 druhov liekov dokáže spôsobiť jeho vznik, vrátane antidepresív, antibiotík, či lieky proti bolesti ako napr. ibuprofen), poranenie krku či hlavy, chronické ochorenia ako napr. fibromyalgia, migrény, TMJ syndróm (syndróm problémov s čeľusťou), vysoký krvný tlak, anémia, alergie, depresie a úzkosti, či hormonálna nerovnováha.
Liečba
Odporúča sa napr. i relaxačná terapia, maskovanie či utlmovanie okolitých zvukov, popr. naopak generátory zvukov či zvukové pozadie.
Liečba však závisí od pôvodu vzniku Tinitu a preto sa v mnohých prípadoch jedná o nevyliečiteľný, teda chronický Tinitus.
Tinitus a Fibromyalgia
Tinitus patrí k základným príznakom fibromyalgie. Vo väčšine výzkumov FM je Tinitus a iné sluchové poruchy prítomný u cca 50% pacientov s FM.
Zdroje: Mayo Clinic, WebMD, National Institute of Health (USA), National Library of Medicine,