RLS
Syndróm nepokojných nôh
Syndróm nepokojných nôh (v angličtite Restless Leg Syndrome aka RLS) je porucha nervového systému, ktorá spôsobuje silné nutkanie pohybovať nohami. Je tiež známa ako Willis-Ekbomova choroba, primárna RLS alebo idiopatická RLS. Idiopatický znamená, že neexistuje žiadna známa príčina.
Lekári RLS považujú za spánkovú poruchu, nakoľko sa RLS zvyčajne stáva alebo sa zhoršuje, keď je človek v kludovom režime. Avšak, je to i pohybová porucha. Môžete mať nielen problémy so spánkom ale i s dlhým sedením, napríklad v divadle alebo aute. Pre mnohých ľudí s RLS je ťažké zaspať alebo zostať spať.Závažné príznaky RLS môžu ovplyvniť kvalitu života a viesť k depresii. Neschopnosť spať môže viesť k nadmernej dennej ospalosti, ale RLS môže narušiť i snahu zdriemnuť si behom dňa.
Symptómy RLS
Ak máte RLS, môžete pociťovať neodolateľné nutkanie hýbať sa, ktoré je sprevádzané nepríjemnými pocitmi v dolných končatinách. Jedná sa napr. o pocit šteklenia, ťahania, pulzovania, svrbenia, či elektrickéhé šoku a to hlboko v končatine. Tieto pocity menej často postihujú paže a zriedkavo hrudník alebo hlavu. Hoci sa pocity môžu vyskytnúť len na jednej strane tela, najčastejšie postihujú obe strany.Periodické pohyby končatín v spánku (Periodic Limbs Movement in Sleep aka PLMS)
Až 80 % ľudí so syndrómom nepokojných nôh prežívajú i PLMS.Ak máte PLMS, vaša dolná končatina sa môže nekontrolovateľne trhať alebo šklbať, zvyčajne v spánku či pri oddychu. Pohyby sú krátke a opakujúce sa a zvyčajne sa vyskytujú každých 10 až 60 sekúnd.
Príčiny RLS
Často nie je známa príčina syndrómu nepokojných nôh.
Liečba RLS
Neexistujú žiadne lieky na primárny RLS, hoci rôzne liečby často môžu pomôcť zmierniť príznaky.Na liečbu RLS sa z liekov používa napr. Agonisty dopamínu, Dopaminergné látky, enzodiazepíny, Antikonvulzíva (napr. gabapentin, pregabalin).Odporúčajú sa napr. masáže, prikladanie teplého, užívanie magnézia, či vitamínu B6, B12, D, E a C.
Publikovovaný výzkum z roku 2010 dokázal oveľa vyššiu (až 10 násobnú) pravdepodobnosť výskytu RLS u pacientov s FM, než u zdravej kontrolnej skupiny.
Zdroje: National Institutes of Health (NIH) (USA), Mayo Clinic, NHS Inform, WebMD, National Library of Medicine