Invalidný dôchodok
Často kladené otázky
Máme nárok s fibromyalgiou na invalidný dôchod?
Áno, i keď jeho získanie je veľmi náročné a neraz skončí pri odvolaní, či súde. I navzdory tomu je však dôležité si o ID podať.
Aktuálne OZ Fibromyalgia Slovensko rieši situáciu podozrivo nízkeho schvaľovania ID na túto chorobu, ignoráciu fibromyalgie posudkovými lekármi a celkovú veľmi nízku informovanosť o tejto chorobe kompetentnými osobami.
Koľko ľudí získalo ID na fibromyalgiu?
Z listu Ministerstva zdravotníctva vyplýva:
Od roku 2007 do 15. júla 2024 posudkoví lekári sociálneho poistenia Sociálnej poisťovne posúdili na účely invalidity 17 pacientov s dg. M79.0 Bližšie neurčený reumatizmus - fibromyalgia ako rozhodujúce zdravotné postihnutie.
Z uvedeného počtu pacientov :
štyria boli uznaní invalidnými s mierou poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70%,
šiesti boli uznaní invalidnými s mierou poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť od 41% do 70%,
siedmi pacienti neboli uznaní invalidnými, miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť bola určená menej ako 41%.
Ako sa má podať žiadosť o invalidný dôchodok, aby bola šanca na jeho schválenie čo najvyššia?
Špecialista na ochorenie: Lekárska správa musí byť vypracovaná špecialistom – neurológom alebo reumatológom. Správu nemôže vystaviť obvodný lekár, avšak vypísať žiadosť o ID a spracovať dokumenty obvodný lekár môže. Správa od špecialistu musí byť doložená.
Dlhodobosť ochorenia: Lekár musí zdôrazniť dlhodobý charakter ochorenia a presne uviesť, ako dlho pacient trpí touto diagnózou a kedy bola oficiálne stanovená.
Minimálna dĺžka trvania: Ochorenie musí pretrvávať minimálne 1 rok, aby sa mohlo uvažovať o uznaní pre invalidný dôchodok.
Formulácie, ktoré by správa mala obsahovať, ak je tvrdenie pravdivé:
- Použiť termín "fibromyalgia v ťažkej forme."
- Uviesť, že "stav pacienta sa nezlepšil ani na základe dlhodobej liečby."
- Zdôrazniť, že "stav je dlhodobo nepriaznivý" a že "liečba zdravotný stav neovplyvňuje."
Detailný opis zdravotných problémov: V správe je potrebné konkrétne popísať všetky zdravotné problémy, ktoré fibromyalgia spôsobuje, vymenovať jednotlivé obmedzenia funkcií, napríklad syndróm nepokojných nôh, únava, problémy so spánkom, poruchy močového mechúra (aké), migrény, apod.
Niektorí lekári nemajú úplnú predstavu o tom, ako obmedzujúce a invalidizujúce toto ochorenie je. Preto je nevyhnutné uviesť všetky problémy presne a výstižne, aby bola zabezpečená úplná informovanosť o obmedzeniach, ktoré pacient zažíva.
Bližšie informácie o aktuálnom zaradení FM v tabuľke
Toto ochorenie má v Medzinárodnej klasifikácii chorôb 10. revízia, alfanumerický kód M79.0 Bližšie neurčený reumatizmus- fibromyalgia.
V prílohe č. 4-Percentuálna miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť podľa druhu zdravotného postihnutia orgánov a systémov k zákonu č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov, je toto ochorenie zahrnuté v Kapitole XV- Choroby podporného a pohybového aparátu, Oddiel C Iné choroby mäkkého tkaniva, synoviálnej blany a šlachy, Položka 1- Iné ochorenia mäkkého tkaniva, synoviálnej blany a šlachy, kde sú zaradené všetky ochorenia, ktoré majú podl'a Medzinárodnej klasifikácie chorôb 10. revízia, alfanumerický kód M70-M79.
Pod písmenom a) sa na účely invalidity posudzujú ľahké formy, zriedka recidivujúce, s miernou poruchou funkcie postihnutého systému, kde je určená percentuálna miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnost 10% - 15%. Pod písmenom b) sa posudzujú dlhotrvajúce neprogredujúce formy, občas recidivujúce, so značnými subjektívnymi ťažkosťami, kde je určená percentuálna miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť 25% - 35%. Pod pismenom c) sa posudzujú ťažké formy, neovplyvniteľné liečbou, trvale aktívne, progredujúce, s ťažkou poruchou funkcie systému, kde je určená percentuálna miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť 60% - 80%.