Čo je Fibromyalgia

Čo je Fibromyalgia? / Slovenská Aliancia Zriedkavých Chorôb

Fibromyalgia / Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím

All About Fibromyalgia / National Fibromyalgia Association (USA)

What is Fibromyalgia? / American Fibromyalgia Syndrome Association

2016 revízia diagnostických kritérií z 2010/2011 pre fibromyalgiu / Slovenská reumatologická spoločnosť

Fibromyalgik / Fibromyalgik 


Dôležité!!!

Od roku 2023 fibromyalgia nie je klasifikovaná ako zriedkavá choroba, nemá kód z Orpha.net. Zdroj SAZCH

https://www.orpha.net/en/disease/detail/41842

Parliamentary question - E-003548/2023 

Recognition of rare diseases (fibromyalgia, myalgic encephalomyelitis and multiple chemical sensitivity) at European level

https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/E-9-2023-003548_EN.html

Parlamentné otázky sú otázky, ktoré poslanci Európskeho parlamentu (poslanci) adresujú iným inštitúciám a orgánom Európskej únie. Sú priamou formou parlamentnej kontroly ostatných inštitúcií EÚ.


Fibromyalgia


Zdroj: práca MUDr. Martin Šimo 

Fibromyalgia (FM) je definovaná ako chronické bolestivé ochorenie, ktoré je charakterizované rozsiahlou bolesťou, únavou a poruchami spánku. Pôvodne bola považovaná za poruchu muskuloskeletálneho systému, pretože prevažná väčšina ťažkostí mala pôvod v svaloch a iných mäkkých tkanivách. Avšak novšie poznatky a prínos pokroku v oblasti zobrazovacích metód odhalili prítomnosť porúch v centrálnom nervovom systéme, ktoré sú zrejme príčinou amplifikácie odpovede na bolestivý stimul a generalizovaného abnormálneho spracovania bolestivého podnetu (Gracely et al., 2002) 

Fibromyalgia je bolestivým, často chronickým a invalidizujúcim ochorením s nepriaznivou prognózou pre pacienta, ktorý je liečený u lekárov rôznych špecializácií, pričom absolvuje aj zbytočné diagnostické procedúry. Pritom poznaním typických symptómov a aplikáciou diagnostických kritérií možno ochorenie včas a pomerne ľahko rozpoznať. Následkom týchto skutočností pacienti nemajú prístup k primeranej liečbe a podpore, a je pre nich ťažké viesť plnohodnotný a nezávislý život.

Primárnym symptómom FM je prehĺbená chronická "rozsiahla" bolesť tela. Môže byť migrujúca, rozšírená vo viacerých oblastiach tela, varírujúca v intenzite. Je opisovaná ako bodavá a pichavá, ako bolesť hlbokého svalstva, pulzujúca a šklbavá. Svaly ako také, napríklad lýtka alebo stehná, nie sú takmer vôbec citlivé na tlak. Často je sprevádzaná neurologickými príznakmi ako necitlivosť, mravenčenie, pálenie, čo ešte viac zvyšuje diskomfort u pacienta. Závažnosť bolesti a pocitu stuhnutosti je zvyčajne vyššia v ranných hodinách. Provokujúcimi faktormi ovplyvňujúcimi bolesť sú zvyčajne chladné a vlhké počasie, nedostatok spánku, fyzická alebo mentálna únava, nadmerná fyzická záťaž ale aj fyzická inaktivita, anxieta a stres. 

Pacienti majú pocit "napuchnutých" mäkkých tkanív, malé hrčky podkožného tukového tkaniva sú pociťované ako bolestivé uzlíky (Wolfe et al., 2008). V dnešnej dobe sa množstvo ľudí sťažuje na únavu, avšak v rámci FM je to únava s pocitom vyčerpania zahrňujúca všetko to, čo interferuje s pracovnými, sociálnymi, vzdelávajúcimi a osobnými aktivitami, a nielen pocit únavy po ťažkom dni alebo prebdenej noci. 

Symptómy sú popisované ako prehĺbené vyčerpanie a nedostatok energie. Množstvo pacientov s FM má poruchy asociované so spánkom, ktoré im znemožňujú hlboký, uspokojivý, posilňujúci spánok. Spánok pacientov s FM je prerušovaný opakovanými nábormi aktivity "bdelého mozgu", ktorá prerušuje a limituje čas strávený hlbokým spánkom. Tieto hlavné symptómy sú spojené s množst vom sprievodných symptómov, ktoré sprevádzajú FM a sú spomínané aj v rámci diagnostických kritérií alebo súvisiacich a sprievodných ochorení. FM nie je možné diagnostikovať žiadnymi špecifickými laboratórnymi testami, ani rádiologickými vyšetreniami.

Pacienti s fibromyalgií jsou obzvláště náchylní k sebevraždám, což je důvodem k preventivnímu vyšetření jejich duševního zdraví (24). Přesto, že v klinickém obrazu dominují bolesti ve svalech, šlachách a vazech, v těchto strukturách nebyly prokázány žádné známky zánětu ani jiné patologie. Naopak, u pacientů s fibromyalgií byly prokázány změny (redukce) v šedé hmotě mozku (25). Z klinického hlediska průběh nemoci není progresivní. 

Diagnostické kritériá 

Pacient musí spĺňať nasledovné 3 kritériá: 

1. pacient netrpí ochorením alebo poruchou, ktorá objasňuje pôvod bolesti. 

2. symptómy musia byť prítomné v podobnej intenzite po dobu minimálne 3 mesiacov. 

3. index "rozsiahlej" bolesti (WPI – widespread pain index) musí byť ≥ 7 a škála závažnosti symptómov (SS scale – symptom severity scale) musí byť ≥ 5, alebo musí byť WPI 3–6 a SS scale skóre ≥ 9. 

Súvisiace ochorenia 

FM je iba zriedka solitárnym ochorením. Väčšina pacientov má jednu alebo viac komorbidít súvisiacich s FM. Ktoré ochorenie je v tomto prípade prvým, a ktoré nasadajúcim ochorením je nejasné. Možným dôvodom, prečo je to pomerne veľké množstvo ochorení, je ich spoločná charakteristika spojená s centrálnou senzitivitou. Centrálny nervový systém sa stáva hypersenzitívnym a stres znásobuje, čo vedie k množstvu rôznych porúch (Yunus, 2007). K takýmto poruchám patria alergie, migréna, syndróm nepokojných nôh, chronický únavový syndróm, syndróm dráždivého čreva, lupus, hypotyreóza, poruchy temporomandibulárneho skĺbenia, Chiariho malforácia, prechodné koreňové syndrómy, cervikálna stenóza, polymyalgia rheumatica, spánkové apnoe, Raynaudov syndróm, Sjögrenov syndróm, myofasciálny syndróm, depresia, osteoporóza, osteoartritída, reumatoidná artritída, intersticiálna cystitída, syndróm vojny v zálive a iné. 

Liečba 

Pri liečbe FM je potrebné si uvedomiť, že sa jedná o komplexné ochorenie. V minulosti bolo považované za muskuloskeletálne ochorenie, v súčasnosti je však známa účasť zmien v centrálnom nervovom systéme, preto väčšina liekov používaných na liečbu FM ovplyvňuje práve centrálny nervový systém. Vzhľadom na to, že špecifická príčina ochorenia nie je známa, je úspech liečby často dosiahnutý iba metódou pokus-omyl. Žiaden z používaných liekov nie je schopný ovplyvniť všetky spomínané symptómy ochorenia, preto je bežné použitie kombinácie liečiv s ohľadom na komplex symptómov vyskytujúcich sa u konkrétneho pacienta a mieru ich vyjadrenia. Je dôležité začínať s nízkou dávkou a dávku upravovať pomaly vzhľadom na vysokú senzitivitu pacientov s FM na vedľajšie účinky liečiv, taktiež dostatočne informovať pacienta o potrebe dodržania dávkovacej schémy a nástupe očakávaného účinku lieku.

Používajú sa napr:

Antidepresíva, Agonisty dopamínu, Benzodiazepíny, Centrálne myorelaxanciá, Agonisty opioidov, Non-benzodiazepínové hypnotiká, Lieky ovplyvňujúce autonómny nervový systém, Botulotoxín.

Vhodné je poskytnúť pacientovi informácie o možnostiach liečby, manažmente bolesti, možnostiach sebamanažmentu, potrebná je kognitívno-behaviorálna terapia. Vylúčiť bolesť navodenú cvičením a nadmerným zaťažovaním, strečing do bodu mierneho odporu, nie do bodu bolesti. Vhodné sú napr možnosti ako hypnóza a biofeedback, akupunktúra, chiropraktická manipulácia, terapeutická masáž , balneoterapia. 

Záver

Z dôvodu nedostatku informácií o FM aj medzi lekármi je časté zdĺhavé stanovovanie diagnózy, opakované návštevy pacientov u lekárov rôznych špecializácií, čiastočne zbytočné diagnostické procedúry. Pritom poznaním typických symptómov a aplikáciou diagnostických kritérií možno ochorenie včas a pomerne ľahko rozpoznať. Hoci FM nevedie k poškodeniu alebo obmedzeniu funkčnosti kĺbov alebo iných štruktúr pohybového systému tak ako iné reumatické ochorenia, nemá dobrú prognózu. V prípade chronickosti ochorenia má 2/3 pacientov aj po niekoľkých rokoch stále rovnaké ťažkosti. Z tohto dôvodu je potrebné ochorenie čo najskôr diagnostikovať a liečiť skôr, ako sa dostane do chronického štádia. 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky